KALKAN GİBİ VÜCUTLAR!: BELUGA MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ

Kış kendini yavaş yavaş göstermeye başladı, peki biz ona kendimizi göstermeye hazır mıyız? Bence hazırız:) Havanın bulanık olması enerjimizi düşürmesin, biz daima hazır ve daima her koşulda güzeliz.

Güzeliz demişken diyet konusuna değinmek istiyorum. Kendimi bildim bileli diyete ve diyet kelimesinden türemiş hiç bir şeye inanmadım. Dengeli ve sağlıklı beslenme zaten ideal kilomuzu bulmamızı sağlayacak yönündeydi hep düşüncelerim. Aslında diyet konusunu John Gabriel bence mükemmel açıklamış: ”Diyet voleybol topunu suyun altında tutmak gibidir. Elin orada kaldığı sürece sorun yok ama orada hep kalamayacağına göre, elini çektiğinde eskisinden de beter noktalara gelmesi kaçınılmazdır.”

İşin özü kendi sağlığımızın ve bedenimizin sorumluluğunu alıp en iyisini, kendimiz bulmalıyız, böylelikle insanları sömüren dev endüstrilerin tuzağına da düşmemiş oluruz.

Konumuza geri dönecek olur isek, çorba içmeyi çok seviyorum. Özellikle yağmur yağarken:) Yaz kış demeden, her daim içebilirim. Bu yüzden, içinde en güzel besinleri barındıran bu tarifi sizlerle paylaşmak istedim. Herşeyin bir siyahıdır gidiyor. Mercimeği hepimiz yakından tanıyoruz. Sarısı, yeşili, kırmızısından sonra, şimdi de siyahı. Siyah mercimek pişince bile diğer mercimeklerin aksine ilk hali gibi kalıyor ve çok kısa sürede pişiyor. Kara mercimeğin içerdiği düşük yağ oranından dolayı kolesterol düşürücü etkisi bulunuyor. Renginden dolayı kırmızı pancar gibi antioksidan kaynağı. Beluga mercimeği diğer mercimek çeşitlerine göre daha yüksek miktarlarda protein, vitamin ve minerallere  sahip olmasının dışında fosfor, folik asit ve demir içermektedir. Diğer bakliyatlar arasında en yüksek besin değerine sahip olan gıdalardan birisi. Kısacası siyah mercimek artık listemize eklenmiş bulunuyor.:)

img_0358

Malzemeler:

  • 2 kahve fincanı beluga (siyah) mercimek
  • 2 adet havuç
  • 2 büyük domates
  • 1 adet soğan
  • 2 adet kereviz sapı
  • 4 baş sarımsak
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • karabiber ve himalaya tuzu

Mercimekleri 24 saat öncesinden deniz tuzlu suda bekletmeniz çok iyi olur. Ertesi gün göreceksiniz mercimekler zaten pişmiş gibi olacak. Pişirme tenceresine mercimekleri koyup üzerini örtecek kadar su ekleyip kaynatın. Kaynadığı gibi küçük parçalar haline getirdiğiniz tüm malzemeleri tenceremize ekleyip üzerine iki parmak geçecek şekilde su ilave edin kapağı kapatıp kaynatın, sonrasında baharatları ekleyin, bir müddet daha kısık ateşte pişirin çorbanız hazır. Çorbanızı taneli sevmiyorsanız blender’dan geçirebilirsiniz. Servis kasesine aldıktan sonra üzerine çok az zeytin yağı gezdirip maydanoz ilave edebilirsiniz. Tadı da faydaları da dört dörtlük olan bir çorba.

Afiyet ve şifa olsun:)

Sevgiler.

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>