NAR GİBİ KIZARMIŞ UNSUZ EKMEK TARİFİ

Gluten zararlı! Peki bunun gerçekten anlamını bilerek mi söylüyoruz? Glutensiz beslenmek için illaki gluten intolaransınızın mı olması gerekli ya da çölyak hastası mı olmanız ya da sadece popüler bir aktivite gibi geldiği için mi? Umarım bunu size söyleten hiçbirisi değildir.

Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan doğal bir proteindir. Peki hal böyleyken neden bu kadar gündemimizde? Oysaki masum bir protein gibi duruyor. Bunun nedeni: buğdayın son yıllardaki değişen genetik yapısı! Tüketim toplumu, daha lezzetli gıdalar üretmek ve daha çok para! Daha lezzetli gıdaların yolu glütenden geçiyor ve daha çok gluten için daha çok üretim, tabii ki bu üretim de doğal yollardan olacak değil. Bunama, epilepsi, baş ağrıları, depresyon, şizofreni, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu hatta libido düiüklüğünü bile tetikleyen glutendir. Yani sadece şişkinlik yapıyorla sınırlı değil. Anlayacağınız bu konu çok derin, ilgiliyseniz size Dr. David Perlmutter ve Kristin Loberg’in TAHIL BEYİN adlı kitabını şiddetle tavsiye ederim.

Biz yukarıdaki konuları özümsediğimizi düşünerek tarif meselesine gelelim. Unsuz tarif deyipte içine beyaz un dışında da bir un karıştan tariflere ayrı tiltim. Bu da benden bir serzeniş. Öyle bir tarif değil demenin atarlı bir yolu:))

Öncelikle tadını tarif edecek olursam ekmek diyoruz ama bence tuzlu kek, poğaça, börek tadında bir tarif. Ama ekmek demek ilginizi çekti itiraf edin:) Bu arada bu tarif karatay diyetinde bolca kullanılıyor. Ama belirli bir diyete mensup olmak istemediğimden bu konuyu geçiyorum.

Malzemeler:

  • 2 su bardağı kırmızı mercimek (Geceden sıcak suda ıslıyorsunuz, ertesi gün yapana kadar. Bu tarifin en önemli kısmı bu, benden söylemesi)
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 4 yumurta (yumurtalar büyükse 3 adet)
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
Harcımız yukarıdakilerden ibaret. Bu malzemelerin hepsini blendera koyup mercimek taneleri iyice yok olana kadar çekiyoruz.
Sonra bu harcı bir kaba alıyoruz,
  • 2 paket kabartma tozu
  • Göz kararı tuz
Yukarıdaki iki malzemeyi de harca ilave ediyoruz. Bundan sonrası aslında size kalmış ama benim tavsiyem;
  • 1 su bardaği lor peyniri (Bence en lezzetli yapan bu)
  • 1 dolu yemek kaşığı çörek otu
  • Bolca maydanoz ya da dere otu bolca
  • Ceviz
Herşey nazikçe ve güzelce karıştırıldıysa fırınlama zamanı! Uygun bir pişirme haznesinin içine yağlı kağıt serip harcınızı aktarınız ve önceden 180 derecede ısınmış fırınıza teslim ediniz. Ne kadar süre derseniz üstü nar gibi kızarana kadar. Kürdan testi de yapmak isteyebilirsiniz, makul bir istek:)
Afiyet şifa olsun:)

You May Also Like