PESTO SOSLU KABAK NOODLE

Makarnayı kim sevmez ki! Geriye baktığımızda bile, küçükken en sevdiğimiz yemekler arasında makarna var. Fakat maalesef hem sağlığımız hem de kilomuz açısından makarna yemekten uzak duruyoruz. Bu iyi bir şey:) Ama neden sağlıklı ve sınırsız yeme özgürlüğü olan makarna olmasın ki? O yüzden bu tarife bayılıyorum:) İstediğiniz zaman yapıp yiyebileceğiniz, makarna yapımından çok daha az zamanda yapabileceğiniz bir tarif. Yummyyy:)

Pesto sos Malzemeler:

3y6PvxD

  • 1 büyük diş sarımsak (isteğe bağlı daha çok:)
  • 1 adet olgun avakado
  • 1/2 limon
  • 3-4 yaprak fesleğen
  • Tuz, tercihen himalaya tuzu
  • Karabiber
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı/ avakado yağı

Limonumuzun suyu sıkıyoruz, avakadomuzu kabuğunda çıkarıyoruz, tüm malzemeleri blender’da karıştırıyoruz ve pesto sosumuz hazır.

Kabak Noodle:

phPzqsI

 

İtiraf ediyorum işin eğlenceli yanı kabağı noodle’a çevirmek. Ben fotoğrafta gördüğünüz aparatı Tchibo’dan almıştım, tabi bu en basic olanı, daha maharetli spiral kesicilerde var ama bunlara da hiç gerek yok evinizde sebzelerin kabuğu soyduğumuz aparat varsa onunla da yapabilirsiniz. Ayrıca normalde kabağın kabuğunu soymam fakat bu sefer sirkeli suda bekletemeyecek kadar açtım:) Siz kısa bir sirkeli suda bekleyişten sonra kabuğunu soymayarak da noodle’ınızı yapabilirsiniz.

Geriye kaldı kabağı sos ile birleştirmeye hepsi bu. Sonrasında dolapta bir saat kadar beklemesi noodle’ınızın lezzetine lezzet katacaktır. Ayrıca kabağı çiğ tüketmek makbul olanı ama isterseniz bir kaç dakika noodle’ınızı tavada çevirerek de bu tarifi yapabilirisiniz.

Afiyet ve şifa olsun:)

Sevgiler.

 

 

 

 

 

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>