YAŞAMIMIZI KONTROL ETME ZAMANI: SAĞLIKLI BESLENMEYE DAİR 5 BELGESEL

Artık herkesin kendi yaşamının sorumluluğunu alması gerekli. Çeşitli hastalıklar, bazı insanların bu rahatsızlıklar sonucunda neredeyse ilaçsız yaşayamaması, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik günden güne kişilerin yaşamını eritmekte. Yaşamak için yemekten, yemek için yaşamaya dönüşmüş bir yaşam söz konusu.

Yaşamımızın sorumluluğunu almak için bazı şeyleri kendimiz ve sevdiğimiz insanlar için araştırmamız ve bilgilenmemiz gerekli. Bu yüzden sizin için bu bilgileri kısa yoldan edinebileceğiniz benim en favori belgesellerimi derledim. Yaşamak için en önemli kaynağımız beslenme iken, beslenme ile daha fazla bilgi sahibi olmalıyız diye düşünüyorum. Umarım bu belgesellerin hepsini izlemek için zaman ayırabilirsiniz, kendimiz için bunu yapmamız gerektiğini ve yapabileceğinizi düşünüyorum, izledikten sonra yorumlarınızı da eklemeyi eksik etmeyin.

Tamamen sağlıklı bir adamın doktorlar ve diyetisyenler eşliğinde 60 günlük challange’ını anlatıyor. Her gün en az 40 çay kaşığına tekabül eden bir şeker tüketim diyetine başlaması ve 60 gün sonundaki vücut fonksiyonlarını konu alan bir belgesel. Burdaki şekeri sadece çayın içerisine koyduğunuz şeker gibi düşünmeyin, hangi yiyeceklerin içinde şeker olduğunu bu belgeselde izlerken inanamayacaksınız. Dolayısı ile her bilinçli kişinin bilmesi gereken bilgileri veren bu belgeseli şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu belgeseli izledikten sonra hayatınızdaki bir çok alışkanlığı gözden geçireceğinize eminim.

sugar_film_poster_1aeafsr-1aeaft2

Bu belgeselde bir çok farklı sorunları olan insanların beslenme düzenlerini değiştirmeleri ile ne gibi sonuçlar elde ettiğini, devamlı kullandıkları ilaçlara nasıl gerek kalmadığını anlatan bir belgesel. Şu an içinde bulunduğumuz beslenme endüstrisinin bize nasıl oyunlar oynadığını ve bunun neticesinde yanlış bildiğimiz doğruları farklı bilim adamları ile anlatıyor. Herşeye farklı bir pencereden bakacaksınız.

636090529122096563288792260_product-2078-1403715478-1280x720

Beslenme endüstrisinin ve kartellerin nasıl oluştuğunu, süpermarkette bulunan yiyeceklerin nasıl bir ilüzyon olduğunu, bu besinlerin üretimini ve sağlığımızı nasıl etkilediğini anlatan bir belgesel. Özellikle fast food sektöründeki üzerimizde oynanan oyunları açık bir şekilde izleyebileceğiniz ve bilinçli bir tüketici olabileceğimizi gözler önüne seren bir film. İzlerken hem şaşıracak hem de bir çok şeyi sorgulayacaksınız.

download

İlaç endüstrisinin insanların sağlığını nasıl etkilediğini, yiyecek fark yaratır diyerek ne yersen osundur üzerine yoğunlaşan bir belgesel. Sağlıklı yaşaMa giden yolda bel bağladığımız meyve ve sebze üretimindeki sağlıksız tarımın etkilerini de gözler önüne seren bilinçlenmek ve doğru tercihler yapabilmemiz için yine kesinlikle izlememiz gereken bir belgesel.

Food-Matters-poster-horozontal

İnsan türü için en iyi beslenme düzeni nedir? Balık ve kümes hayvanları kırmızı etten daha mı sağlıklıdır? Et tüketmezsem protein nasıl alacağım gibi kendinize sorduğunuz bu ve bunun gibi bir çok sorunun yanıtını dünyaca ünlü uzmanlar tarafından edineceğiniz bir film.

food-choices-1024x678

Tüm bu belgesellerin hepsinden eminim çok şey öğrenecek, keyifle izleyecek ve yaşamınıza uygulayacaksınız. Sağlık çok uzağımızda değil. Bu arada bu belgesellerin hepsini internetten türkçe alyazılı olarak izleyebiirsiniz. Google’da aramanız yeterli.

Sevgiler.

Şifa olsun..

You May Also Like