YENİLENME ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Hiç söylemek istemiyorum ama yazı bitirdik. :/ Sonbaharın en güzel ayı Eylül’deyiz. Bu yıl uzun bayram tatillerimiz olduğundan bolca dinlendik, bol bol yedik:/ ve enerji depoladık diye düşünüyorum. Önemli olan bu enerjiyi koruyabilmemiz ve artık eski rutinimize daha iyi şeyler yaparak geri dönebilmemiz.

Enerjinin yanı sıra mevsim geçişlerinde maruz kaldığımız ani ısı değişiklikleri, vücudumuzun savunma mekanizmasını zayıflatarak; soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına da davetiye çıkarabiliyor. Bu yüzden özellikle bu geçişleri daha sağlıklı ve enerjik atlatabilmemiz için yediklerimize daha fazla özen göstermeliyiz.

Bu sabah kalktım ve bolca enerjiye, yenilenmeye ihtiyaç var diyererek kahvaltımı hazırladım. Kahvaltı menümde enerji verici juice ve bu juice’ın etkisini arttıracak yoğurt vardı. Sonrasında tabii ki spor kaçınılmazdı:)

img_0302

Bu tarifin başrolünde kırmızı pancar var. Kırmızı pancarın tadını sevmiyor olabilirsiniz ama emin olun burnunuzu tutup içmeye değer:) Ben çok seviyorum o ayrı. Kırmızı pancar, ıspanakgiller ailesinden olan, yumru kökü çok lezzetli ve sağlığa son derece faydalı toprak altında yetişen bir kök sebzedir. Bu yüzden tadı toprak gibidir:) Sağlığa en yararlı besinlerden biri olan pancar ve A, B, C, P vitaminleri içeren kırmızı pancar mineraller bakımından da çok zengindir. Fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum deposudur. Pancarın yaprakları da aynı şekilde vitamin ve mineral açısından zengindir.

Kırmızı renginden zaten antioksidan kaynağı olduğunu anlamak mümkün. İç organları korur, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları engellemeye yardımcı olur, yüksek kan basıncını düşürür, dayanıklılığı arttırır, kanın temizlenmesini ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcı olur, sinir ve kas fonksiyonlarını güçlendirici potasyum bulundurur. Bu liste böyle uzar gider. Sizi daha fazla bilgiye boğmadan enerji ile başbaşa bırakayim.

udtondd

 

Malzemeler:

  • 1 adet pancar
  • 1 adet elma
  • 1 adet salatalık
  • 1 demet ıspanak
  • 1-1.5 cm taze zencefil

Yukarıdaki tüm malzemeleri iyice yıkayıp, pancarın kabuklarını soyup juicer’dan geçiyoruz ve içeceğimi hazır. Juicer’dan bahsettiğim KENDİ ENERJİNİZİ KENDİNİZ YARATIN: YEŞİL JUICE TARİFİ‘ne göz atmak isteyebiliriniz.

Ben kışa ve yoğun tempoya hazırım, peki siz?

Afiyet ve şifa olsun:)

Sevgiler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>